Dar spinal kanal

Bel fıtığından kelam ederken insanlardaki kimi yanlış kanaatleri ortadan kaldırmak için “dar kanal” bahsine de değinmemiz gerekmektedir. Zira bilinenin bilakis “dar kanal”, tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır ve cerrahi tedaviden elde edilen sonuçlar ameliyat yöntemine uygun yapıldığı takdirde en az bel fıtığındaki kadar yüz güldürücüdür.

İçinden omurilik ve hudutların geçtiği omurga kanalı üst üste dizilmiş kemiklerden oluşan ince, uzun, kıvrımlı bir borudur. Bu kanalın belli bir genişliği vardır. Şayet bu genişlik azalırsa kanalın içinden geçmekte olan omurilik ve sonlar sıkışmaya başlar. Sonuçta ağrı, uyuşma, yürürken bir mühlet sonra mecburi oturma, idrar ve büyük abdest denetiminin bozulması, bacaklarda güçsüzlük, yürüme bozukluğu üzere belirtiler ortaya çıkabilir. Bu şekil şikayetlerle gelen hastalar çok düzgün araştırılmalıdır. Zira spinal tümör üzere kimi hastalıkların belirti ve bulguları dar spinal kanalı taklit edebilir. Boyun bölgesindeki dar kanal ise kolları da tesirler.

Solda olağan genişlikteki spinal kanal, sağda ise ileri derecede daralmış
spinal kanal, içi siyah boyanmış olarak gösterilmektedir.

Bir bireyde “dar kanal” varsa buna ek olacak küçücük bir fıtığın bile büyük ıstırap verebileceği, kliniğinin çok gürültülü seyredebileceği unutulmamalıdır.

Yürüme aralığı ve ayakta kalma mühleti bariz biçimde kısalmış hastalarda fizik tedavi ve öbür cerrahi dışı tedavi metodları çoklukla başarısız kalmaktadır.

Uzman hekim cerrahiye gerek görüyorsa geciktirilmemesinde fayda vardır. Bu tip hastalara uygulanan ameliyatla kanal genişletilmekte, hudut elemanlarının üzerindeki bası ortadan kaldırılmaktadır. Sonuçta hastalar çok rahatlamaktadırlar. Beraberinde bel fıtığı varsa birebir seansta fıtık da boşaltılmaktadır. Stabilizasyonun bozulması kelam hususuysa tıpkı ameliyat içerisinde omurgayı güçlendiren ve stabilizasyonu sağlayan teşebbüs de yapılabilmektedir. Hasta çok yaşlıysa yahut genel anestezi alması rastgele bir nedenden ötürü sakıncalıysa ameliyatlar spinal anestezi ile gerçekleştirilebilmektedir.

Son yıllarda dar kanal operasyonlarında yeni ve çok daha yüz güldürücü bir teknik olan mikroteknikle internal dekompresyon teşebbüsünü rutin olarak uygulamaktayız

Anatomik yapılardaki dejenerasyon ve kemikleşmenin, spinal kanalı ve sonların geçtiği foramenleri nasıl daralttığı oklar ile işaret edilmektedir.

Kimi spinal tümörler klinik belirti ve bulgularıyla bel fıtığı ve dar spinal kanalı taklit etmektedirler. Üstteki manyetik rezonans fotoğrafında bir spinal tümör okla işaret edilmektedir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir