Bel sağlığı için 100 tavsiye

Öyküsünde bel fıtığı yahut öbür sebebe bağlı bel rahatsızlığı bulunan bir hasta ister operasyon geçirmiş, isterse geçirmemiş olsun, günlük hayatında yapması ve yapmaması gereken hareketleri bilmek zorundadır.

Aslında bu 100 öğüt insanlara şimdi ilkokul sıralarındayken eğitimin bir modülü olarak verilmeli ve hastalıktan korunmaları sağlanmalıdır.

Kollayıcı hekimlik hem daha ekonomik hem de faal ve kolaydır. Aklın yolu birdir ve beşere olan hürmetimiz da bunu gerektirir.


HAKİKAT


YANLIŞSIZ

Cisimleri bir yerden diğer bir yere taşırken belinizin eğik değil de dik durumda olmasına dikkat ediniz. Rastgele bir tartısı taşımanız gerekirse yükü bedeninize simetrik olarak paylaştırdıktan sonra taşıyınız.

YANLIŞ

HAKİKAT

Ağır bir yükü kaldırmayı denemeyiniz. Kaldırmak zorundaysanız diğerlerinden yardım isteyiniz. Hafif dahi olsa yerden bir cismi alırken dizlerinizi kırınız ve çömelerek alınız. Belden eğilmeyiniz. Yükü belinizle değil, bacaklarınızla kaldırınız.


HAKİKAT

Bir eşyayı alırken ona gerçek uzanmayınız, yanına yeterlice yaklaşınız ve o denli alınız. Bir cismi yerden alırken de evvel onu vücudunuza gerçek yaklaştırıp sonra yükseltiniz. Bir eşyayı taşırken de onu gövdenize yakın tutunuz. Taşınacak eşya bedeninize ne kadar yakın olursa omurganıza binen yük o kadar azalacaktır.


YANLIŞ

İki kişi iseniz ve bir eşyayı iki ucundan tutarak taşımanız gerekiyorsa, birbirinize haber vermeksizin eşyanın bir ucunu asla bırakmayınız. Bir cismi kaldırmadan evvel onun ne derecede ağır olduğunu kestirim etmeye çalışınız, ondan sonra yaklaşınız. Kaldırma sürecine geçmeden evvel cismi yavaşça yoklayarak bir kere de test ediniz ve tartısı hakkında tam bir fikir edindikten sonra kaldırınız.


YANLIŞ

Cisimleri vücudunuzla değil de evvel beyninizle kaldırdığınızı unutmayınız. Bunun için ağır bir yükü kesinlikle kaldırmanız gerekiyorsa, haltercilerin yaptığı üzere çok uygun konsantre olunuz. Kaldırırken yavaş ve temkinli hareket ediniz, ani hareketlerden kaçınınız. Adalelerinize ani yük bindirmeyiniz. Kaldırma esnasında karın kaslarınızı kasarak bütün kas kümelerinizi tıpkı anda çalıştırınız. Karın ve sırt adalelerinizin kasılması omurganızı takviyeler. Ağır bir yükü belinizden daha yükseğe kaldırmayınız. Hele bu yükü başınızdan üst kaldırmayı denerseniz tam bir felâket olabilir.


YANLIŞSIZ

Ayakta iken belinizi sağa yahut sola hakikat rotasyon yaptırıp eğilerek yerden birşey almayınız Yük elinizde iken dönmeniz gerekiyorsa belinizle değil, ayaklarınızın yerini değiştirerek dönünüz.

YANLIŞ GERÇEK

Beliniz geriye yanlışsız eğilmiş vaziyetteyken sırtınıza tartı yüklemeyiniz. Kesinlikle yüklemeniz gerekiyorsa dizleriniz biraz kırılmalı ve bedeniniz öne hakikat hafif eğik olmalıdır. Ağır bir cismi bir yerden bir yere çekerek yahut iterek tek başınıza götürmeyiniz. Bu türlü bir işi kesinlikle yapmanız gerekiyorsa çekmek yerine dizlerinizi hafif bükerek itmeyi tercih ediniz.


GERÇEK


YANLIŞSIZ

Bir cismi taşırken ayaklarınız yere sağlam basmalıdır. Her iki ayağınız ortasındaki ara yaklaşık omuz genişliğinde olmalı ve ayak uçlarınız dışa bakmalıdır. Sandalye yahut koltukta otururken dik bir konumda olmaya uğraş ediniz ve bunu alışkanlık haline getiriniz. Bu esnada diz eklemlerinizin kalça eklemlerinden daha yüksekte bulunmasında, ayak tabanlarının yere temas ederken düz pozisyonda olmasında ve yere rahatça basmasında fayda vardır. Otururken vakit zaman durum değiştirmeniz uygun olur.


HAKİKAT


YANLIŞSIZ

Yumuşak, alçak ve derin koltuklarda oturmayınız. Stabil olmayan bozuk koltukların ve yumuşak iskemlelerin belinizi tehdit ettiğini unutmayınız. Kol konacak yeri olan, arkalığı en az omuz hizasına kadar uzanan ve belinizi destekleyen sandalye ve koltukları tercih ediniz. Sandalyede otururken ayaklarınızın altına bir basamak çekerseniz daha rahat edersiniz.

YANLIŞ GERÇEK

Dişlerinizi fırçalarken ya da elinizi yüzünüzü yıkarken lavaboya yanlışsız eğilmeyiniz, belinizi olabildiğince dik tutmaya uğraş ediniz. Bu yüzden konutunuzdaki lavaboların mümkünse biraz daha yüksekçe yapılmasını sağlayınız. Hergün ez az 15 dakika yürüyünüz. Yürüme uzaklığını giderek artırınız. Bu esnada ağrınız çoğalıyorsa hekiminize bildiriniz.


YANLIŞSIZ

Bir kez bel rahatsızlığı geçirmiş ve iyileşmişseniz, uzman hekimin size vereceği idmanları aksatmadan yapınız. Zira sistemli idman yapanlarda ağrının tekrarlaması daha seyrek görülmektedir. Kronik ağrısı olan hastalar hafif ağrılı devirde bile idmanlardan yararlanırlar. Sağlıklı olsanız bile her gün kaslarınızı güçlendirici antrenmanlar ve nizamlı spor yapınız. Karın, sırt ve kalça adalelerinin bedenin olağan korsesi olduğunu unutmayınız. Yüzmeye ehemmiyet veriniz, yürümeyi ihmal etmeyiniz.

Antrenmanları, altında sunta yahut tahta bulunan halı yahut battaniye üzere sert bir yer üzerinde yapınız. Antrenman hareketlerinin sayısını gün geçtikçe yavaş yavaş artırınız. Başlangıçta aşırılığa kaçmayınız.

Spor yahut idman yaparken ani ve zorlayıcı hareketlerden kaçınınız. Spor yahut idmana başlamadan evvel kesinlikle ısınma hareketleri yapınız.


YANLIŞ

Antrenman sonrasında şiddetli ve 15 dakikadan fazla süren bir rahatsızlık ortaya çıkarsa uzman doktora danışınız. Bir saati geçen rahatsızlık kelam konusu ise o hareketi yapmayınız. Günlük yaşantınızda ani hareketlerden sakınınız. Bilhassa yataktan yahut koltuktan kalkarken ani hareket yapmayınız. .


YANLIŞSIZ


YANLIŞ

Sandalyeden kalkarken bir ayağınız başkasının önünde olmalı, bacak kaslarınız ve kollarınızın yardımıyla kendinizi üste hakikat iterken sırtınız dik durumda bulunmalıdır. Yüksek iskemlelerde yahut gibisi yüksek yerlerde oturmak bele binen yükü artırır. Bundan kaçınınız.


YANLIŞ

Televizyon seyrederken yahut rastgele bir gösteriyi izlerken koltukta sırtınızı kamburlaştırmak rahatsızlıklara yol açar. Hergün beyaz peynir yahut bir tabak yoğurt yemeyi ya da bir bardak az yağlı süt içmeyi âdet haline getiriniz. Güneş ışığından gereğince istifade ediniz.


YANLIŞ

Beden yükünüzü daima denetim altında tutunuz. Alınan her fazla kilo bedeniniz ve beliniz için ek yük oluşturur. Ayrıyeten karın bölgesi yağlarınız cisimleri gövdenize yakın tutarak taşımanızı da mahzurlar. Bu durumun belin biyomekaniğini olumsuz istikamette etkilediğini unutmayınız.
Kilonuz fazla ise ve bir türlü veremiyorsanız, uzman hekim ve diyetisyene müracaatınız. Gerekirse psikologdan da yardım isteyerek kararlı bir halde kilolarınızı veriniz.
Uzman tabibe müracaattan bel korsesi kullanmayınız. Çelik balenli korselerin uzun vadede bel ve karın adalelerini zayıf bırakacağını unutmayınız.

Kesin teşhis konulup bel ağrısı ve/veya bacak ağrısının nedeni anlaşılmadan belinizi asla çektirmeyiniz ve maniplasyon (el ile müdahale) yaptırmayınız. Bunun bazen felce kadar giden sonuçlara yol açtığını unutmayınız. Keder ve gerilimin bel sağlınızı da olumsuz istikamette etkilediğini bilerek ruh sıhhatinize itina şovunuz. Ailevî, toplumsal yahut iş hayatınızla ilgili sorunlarınızı çözmek için gerekirse ilgili tabip ve şahıslardan yardım isteyerek esaslı bir tahlile gidiniz. Gereği halinde bulunduğunuz ortamı süreksiz de olsa değiştiriniz yahut tatile çıkınız.

Yaptığınız işi seviniz. Gerilim altında çalışan ve işyerinde mutsuz olan şahıslarda bel rahatsızlıkları daha sık görülür. Bu nedenle meslek seçimi konusuna şimdi hayatın başındayken gereken kıymeti veriniz. İnsan günlük yaşantısında gerginlikten kurtulmanın yollarını bilmelidir. Bu, çeşitli kültürlere mensup bireylerde farklı biçimlerde gerçekleştirilebilir. Birtakımı yoga, bir oburu meditasyon yapabilirken; semavî dinlere mensup şahıslar ise kozmostaki hayranlık uyandıran muazzam nizamı, eşsiz sanatı, kusursuz yaratılışı düşünerek tefekküre dalabilirler. Gözlerini kapatarak milyarlarca yıldızdan oluşan galaksileri, süpernovaları, karadelikleri zihinlerinin derinliklerinde temaşa edebilirler. Bu formda geçirilecek dakikalar hakikaten çok rahatlatıcı olabilir. Bunlardan öteki hafif sporlar, sırt üstü yatarak dinlenen hoş bir müzik, zevkle kitap okuma, çeşitli sanat kısımlarıyla meşguliyet, yorucu olmayan değişik hobiler, banyo almak, masaj, jakuzi, sauna, sistemli yapılan hafif antrenmanlar ve bireye nazaran değişen daha pekçok uğraş gerginliği azaltarak bel sıhhatinize olumlu katkıda bulunabilir.


YANLIŞ YANLIŞSIZ


YANLIŞSIZ YANLIŞ

Uzun topuklu yahut topuksuz ayakkabı giymeyiniz. Ayakkabınızın topukları olağan, ökçeleri yumuşak olsun. Orta topuk ayakkabılara alıştığınızda bunu mümkün mertebe değiştirmeyiniz. Sandalye yahut koltuğa oturmak için kendinizi oturağınızın üstüne güya düşüyormuş üzere birdenbire bırakmayınız. Yavaş yavaş, denetimli olarak oturma durumuna geçiniz.


YANLIŞ GERÇEK


YANLIŞSIZ

Sandalye yahut koltukta otururken, bir cismi (hafif dahi olsa) öne hakikat eğilerek yerden almayınız. Belinizin ağrıdığı devirlerde alafranga tuvaletleri tercih etmelisiniz. Tuvalete otururken en azından tek elinizi dayanak olarak kullanmalısınız.


YANLIŞ


HAKİKAT

Tuvalet gereksiniminizi giderirken oturur durumda öne hakikat eğilmeyiniz. Ağrılı devirde alafranga tuvalette aykırı oturmanız bu açıdan fayda sağlayabilir. Mutlak sert yatak istirahatinde iken ayaklarınızın altına birkaç minder koyarak yükseltmeniz daha düzgün olacaktır. Yastığınızın alçak olmasında fayda vardır. Sırt üstü konumda yorulursanız yan yatabilirsiniz. İstirahat mühletince mecbur kalmadıkça yataktan çıkmayınız. Bu esnada yemeklerinizi yatarak yiyebilirsiniz. İbadetlerinizi yatakta yerine getirebilirsiniz. Yalnızca tuvalet gereksiniminiz için zarurî olarak kalkıp sonra tekrar yatabilirsiniz.


YANLIŞSIZ


YANLIŞSIZ

Yan yatışta kalça ve dizlerinizden çekerek bacaklarınızı toplar ve ana rahmindeki cenin üzere kıvrılarak durursanız rahat edersiniz. İki bacağınızın ortasına yumuşak bir yastık koymanız da uygun olur.. Hekiminiz mutlak yatak istirahati vermişse tavsiyesine uyunuz. Bu tedavi esnasında ağrınız artıyor, durumunuz berbata gidiyorsa hekiminize bildiriniz. Birkaç gün içinde iyileşirseniz yeniden hekiminizi haberdar ediniz. Uzman tabip hastanın tedaviye vereceği karşılığa nazaran bu süreyi artırıp azaltabilir. Esasen birinci birkaç gün sonrasında hastalığın genel seyri kendisini muhakkak eder. Prensip olarak hasta becerebildiği anda olağan yaşantısına dönmelidir. Kriter hayat kalitesidir. Gereksiz uzamış yatak istirahati yanlışsız değildir.


GERÇEK


YANLIŞ

Yorgunluğa bağlı olarak beliniz ağrıyorsa adabına uygun yapılan 10 – 15 dakikalık istirahat en güzel ilaçtır. Tam rahatlamak ve gevşemek için ayaklarınızı sandalyeyle yükseltirken boynunuzun altına da küçük bir yastık koyabilirsiniz.. Sırt üstü yatarken yüksek yastık kullanmayınız


GERÇEK

GERÇEK


YANLIŞ

Yatağınız bel hizasından itibaren kırılabiliyorsa 45 derecelik bir açı oluşturacak şekilde ayarlayarak sırtınızı dayar ve dinlenebilirsiniz. Bu türlü bir yatağınız yoksa iskemleyi devirerek arkalığın üzerine yastık koyup tıpkı biçimde dinlenebilirsiniz. Bacaklarınız düz durumdayken, ayakta dimdik uzun mühlet hareketsiz kalmayınız. Münavebeli olarak bir ayağınızı öne hakikat uzatıp konum değiştiriniz yahut yürüyünüz..


YANLIŞ


YANLIŞ YANLIŞ


GERÇEK

Balkondan uzanarak halı yahut kilim silkelemeyiniz. Buna emsal bir işi kesinlikle yapmanız gerekiyorsa hiç değilse ileriye gerçek uzanmamaya uğraş ediniz Daha evvel bel rahatsızlığı geçirmişseniz, güreş, boks, judo, futbol, basketbol üzere gayret sporlarından ve halter, jimnastik, golf, tenis üzere uğraşlardan uzak durunuz. Bunların yerine yürüme ve yüzme üzere sporları tercih ediniz. Beli fazla eğmeden bisiklete binmek de yararlıdır.


GERÇEK

Çocuklarınız süratli gelişsinler diye onlara çok idman yahut gereğinden fazla spor yaptırmayınız. Çocuklarınız oturarak ders çalışırken öne yahut yana eğik durmamaları konusunda onları sık sık ikazınız. Masada uzun müddet çalışması gereken şahısların öne eğilmemeleri için çalışma yüzeyinin bir ölçü eğimli olmasında fayda vardır. Masanızın altına da ayak dinlendirme basamağı koyunuz.


YANLIŞ HAKİKAT


GERÇEK

Raflardan kitap yahut rastgele bir eşyayı alırken evvel ayağınızın altına yükseltici birşey koyunuz ve o eşyanın hizasına yükseldikten sonra alınız. Çamaşır asarken üste hakikat uzanarak belinizi germeyiniz. İpin düzeyini boyunuza nazaran ayarlayınız.


YANLIŞ YANLIŞSIZ GERÇEK


YANLIŞSIZ


YANLIŞ

Ayakkabınızı bağlamanız yahut misal bir hareket yapmanız gerekiyorsa, çömelerek yahut yüksekçe bir cismin üstüne basarak yapınız. Yataktan kalkarken evvel tam yan dönünüz, daha sonra ellerinizle yandan takviye alarak oturur konuma geçiniz ve o denli kalkınız. Alttaki fotoğrafta görüldüğü üzere kalkmak yanlıştır. Yatmak için ise evvel yatak kenarına oturunuz ve bacaklarınızı üste çekerken gövdenizi yatağa uzatınız.


YANLIŞ YANLIŞSIZ


YANLIŞSIZ

Araba kullanırken koltuğunuz sert olsun, geriye dayandığınızda koltuk belinizi desteklesin ve adeta kavrasın. Uzun yola çıkarken de belinizi ince bir yastıkla destekleyiniz. Arabaya bindiğinizde koltuğunuzu pedallara yakın olacak halde ayarlayınız. Dizlerinizin de kalçanızın biraz üstünde durmasını sağlayınız. Aksi halde beliniz rahat etmez.


HAKİKAT

Uzun müddet araç kullanmayınız. Şayet önünüzde katedilecek çok uzun bir yol varsa sık sık mola vermeyi ve bu esnada biraz yürümeyi tercih ediniz. Otomobilinizin bagajını boşaltırken de eşyaları öne, ileriye gerçek uzanarak almayınız. Evvel bir ayağınızı tamponun üzerine koyunuz, sonra belinizi fazla eğmeden bagajı boşaltınız.


YANLIŞ GERÇEK


YANLIŞ GERÇEK

Çocuklarınız okula giderken çantalarında mümkün mertebe az yük taşıtmaya çalışınız. Bunun için yalnızca o günkü dersleri ilgilendiren kitap ve ders gereçlerini yanlarına almaları konusunda onları eğitiniz. Ütü yaparken tek ayağınızın altına 15-20 santimetre yükseklikte bir cisim koyarak yavaşça yükseltiniz, belinizin rahatladığını göreceksiniz. Bir mühlet sonra basamağın üzerine öbür ayağınızı koyunuz.


YANLIŞ GERÇEK


HAKİKAT


YANLIŞ

Elektrikli süpürgeyle yahut paspasla yerleri temizlerken öne gerçek eğilmeyiniz ve belinizi dik bir konumda tutmaya çaba ediniz. Bu nedenle uzun saplı süpürge kullanmak daha faydalı olacaktır. Bahçede çalışırken de uzun saplı aletleri tercih ediniz. Yatağınız sert olsun. Yattığınız vakit bedeniniz yatağa gömülmesin. Bedeni değişik biçimlere sokan, stabil olmayan yumuşak yahut çöküntülü yataklar sağlıklı değildir. Altında sunta yahut tahta olan yataklar ile üzerine yatıldığında omurganın fizyolojik kıvrımlarına ahenk gösterebilen kaliteli ortopedik yatakları tercih ediniz.


GERÇEK


YANLIŞ

Bilgisayar karşısında saatlerce hareketsiz yahut uygun olmayan konumda kalmak beli rahatsız eder. Bilgisayarda çalışırken başınız dik, beliniz ve kalçalarınızın art kısmı takviyeli, köprücük kemikleriniz yere parelel durumda olmalıdır. Gözleriniz ekranın üst seviyesi hizasına yakın pozisyonda ve ekranı tam karşıdan görecek durumda bulunmalıdır. Kollarınız rahat, önkol ve bilekleriniz tıpkı çizgi üzerinde yere paralel olmalıdır. Ayaklarınızı bir takviye üzerine koymanız daha uygundur. Daha evvel bel rahatsızlığı geçirdiyseniz zıplama hareketi yapmayınız ve yüksek bir yerden asla atlamayınız.


YANLIŞ HAKİKAT

Sağlıklıyken, günlük yaşantınızda tembel olmayınız, hareketliliği tercih ediniz. Fazla harekete müsaade vermeyen iş ve hayat nizamı belinizi tehdit eder. Buna karşılık otobüs ya da metroda bir durak evvel inmek, asansör yerine merdiveni kullanmak size çok şey kazandırır.

Yürürken yahut ayakta dururken bedeninizin dik bir durumda olmasına ihtimam şovunuz. Yükünüzü her iki bacağınıza eşit olarak paylaştırınız. Ayakta dururken her iki omuz ve kalçanızın birebir hizada olmasına dikkat ediniz. Yanlışsız duruşta çene içeri çekilmiş, baş dik, sırt ve bel düzdür. Bu duruşta kulaktan yere indirilen dik çizgi omuz ve kalçanın ortasından ve ayak bileği önünden geçer. Ayakta dururken sırt kambur, bel çukur, karın öne sarkık, göğüs yassılaşmış ve çene öne çıkmış olursa bu yanlıştır. Bu türlü bir konum bele rahatsızlık verirken iç organlar da basınç altında kalır.

İşyerinde devamlı oturarak çalışıyorsanız, bunun beliniz için sakıncalı olduğunu biliniz. Bu nedenle arasıra kalkıp dolaşınız. Zira oturur konumda iken belinize binen yük, ayakta iken olduğundan besbelli halde daha fazladır. Yapılan araştırmalarda günlük mesaisinin büyük bir kısmını oturarak geçirenlerde bel fıtığına yakalanma riskinin ayaktakilere oranla daha yüksek olduğu tesbit edilmiştir. Oturarak çalışırken belinizi ince bir yastıkla desteklemenizde fayda vardır. Sırt üstü yattığınızda yahut bir halıya uzandığınızda bacaklarınızı dizlerinizden kırarak üste yanlışsız toplayınız. Bu konumda beliniz rahatlar ve ağrılarınız daha çabuk geçer.


YANLIŞSIZ


YANLIŞSIZ


YANLIŞ


YANLIŞ


YANLIŞ

Yan yahut sırt üstü konumda yatarak uyuyunuz. Yüz üstü yatmayınız. Sırt üstü dümdüz uzanmak da gerçek değildir. Daha evvel bel ağrısı deneyimi yaşadıysanız testereyle odun kesmeyiniz. Şayet bu süreç esnasında alet takılırsa ileri ve geri hakikat zorlayarak kurtarmaya çalışmayınız.


YANLIŞ


YANLIŞ HAKİKAT

İri cüsseli hayvanları yakalamak, yere yatırmak yahut taşımak üzere güç bir işle meşgul olmak zorundaysanız tek başınıza çalışmayınız. Bu süreci birden fazla kişi beraberce yapınız. İşi ehline bırakmak en uygunudur.

Saçınızı yıkarken öne gerçek iki büklüm eğilmeyiniz. Yere diz çöktükten sonra dirseklerinizi küvetin kenarına dayayıp başınızı yıkayabilirsiniz. Daha da düzgünü küvetin içine girip oturarak yıkanmaktır.


YANLIŞ YANLIŞSIZ

Bel rahatsızlığınız varsa kamyon, kepçe, grayder üzere belinizi daima sarsan iş makinelerini kullanmayınız. Koltukta kitap okurken sırt geriye yaslanmış ve baş dik durumda olmalıdır. Baş ve boyun öne eğilmiş formda okumak beli de rahatsız eder.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir