Bel fıtığında nüks olayı

Bel fıtığı hastalarında nüks olayına vakit zaman rastlanır. Lakin nüks oranı ameliyat olan ve olmayan hastalarda farklıdır. Ameliyat gerekmeyen ve konservatif tedaviyle güzelleşen hastalarda bel fıtığı basitçe nüksedebilir. Kesinlikle ağır bir yük kaldırmak da gerekmez. Bazen öksürmekle bile hastalık ortaya çıkabilir.

Ameliyat olan hastalarda bel fıtığının tıpkı yerden nüksetmesi çeşitli cerrahi merkezler ortasında farklı oranlardadır. Nüks tıpkı tarafta yahut karşı tarafta görülebilir. Öbür bir aralıktaki disk de fıtıklaşabilir. Zira belde bulunan fıtıklaşmış bir disk boşaltıldığı vakit geride daha dört adet sağlam disk kalmakta ve misyonlarını sürdürmektedirler. Bunların vakitle dejenere olması ve yeni bel fıtığının ortaya çıkması klinikte rastlanabilecek sıradan olaylardandır.

Nüks kuşkusuyla gelen hadiselerin kıymetlendirilmesi çok kıymetlidir. Zira atılacak her yanlış adım bir öteki adımı davet eder. Onun için düzgünce araştırdıktan ve düşündükten sonra karar vermek gerekir.

Hastada nüks bel fıtığı düşünülüyorsa kontrast husus verilerek yapılan manyetik rezonans tetkiki ve ayırıcı teşhis için özel stilde istenen düz röntgen sinemaları kıymetlidir.

Kişi sağlıklı iken antrenman yapar ve aşağıda belirteceğimiz öğütlerimize harfiyen riayet ederse, bel fıtığına yakalanma ve bu hastalığın nüksetme riski en aza indirilmiş olur.

Nüks bel fıtığı oldukları düşünülen hastaların kıymetlendirilmesi çok değerlidir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir