Hangi bel fıtığı hastaları ameliyat edilmelidir?

Bel fıtığına yakalanan hastaların büyük çoğunluğu cerrahi dışı usullerle tedavi edilir. Lakin kimi hastalar vardır ki, kesinlikle ameliyat olmaları gerekir.

Konservatif tedavi dediğimiz cerrahi dışı metodlarla tedavi edilen hasta herşeye karşın iyileşmiyorsa, yani dayanılmaz inatçı bir ağrıya sahipse ve bu ağrı doğal olarak hayat kalitesinin düşük seyretmesine yol açıyorsa, kelam konusu hasta cerrahiye aday demektir. Ne kendisinin ne de etrafının daima ıstırap çekmesine gerek yoktur.

Kimi hastalar konservatif tedaviyle güzelleşirler ancak bir müddet sonra rahatsızlıkları yine nükseder. Bazen güzel, bazen makûs durumdadırlar. Hastalığı bu halde senelerce sürüp giden beşerler vardır. Her rahatsızlık devrinde iş, aile ve toplumsal hayatları bundan önemli halde etkilenir ve adeta altüst olur. Bunlar genelde cerrahiden çok korkan hastalardır. Bel fıtığı bu türlü sık nükseden ve bilhassa iş hayatlarındaki randıman ve kalite önemli boyutlarda düşen, bu formda haftalar uzunluğu olağan yaşantıdan kopan bireylerde cerrahi müdahale gündeme gelmektedir. Bu kümedeki hastalara rahatsızlıklarının nedeni teferruatlı olarak anlatılmalı ve ameliyat kararı kendilerine bırakılmalıdır.

Bel ve bacak ağrısıyla birlikte bacaklarında uyuşma, kuvvetsizlik, bacak adalelerinde zayıflama ve incelme bulunan hastalar da vardır. Daima berbata gitmektedirler. Bunların daha fazla berbata gitmelerine müsaade verilmemeli, ameliyatın gerekliliği kendilerine anlatılmalıdır.

Bel fıtığı bulunan bir hastada idrar ve büyük abdest yapamama yahut tutamama, makat ve cinsel organlar civarında uyuşma, bacaklarda felce gidiş üzere belirtiler varsa o kişi ivedilikle ameliyata alınmalıdır. Bu türlü bir hastada saatlerin hatta dakikaların dahi kıymeti vardır. Gece yarısında bile olsa derhal ameliyata girilerek hudut elemanları üzerindeki bası bir an evvel ortadan kaldırılmalıdır.

Beklendiği takdirde bel fıtığının resen güzelleşeceği fikri her hasta için geçerli değildir. Bizim uzun yılları kapsayan deneyimlerimiz göstermiştir ki, başarılı bir cerrahi teşebbüs güzelleşme sürecini kısaltmakta ve hastalar işlerinin başına çoklukla daha kısa müddette dönmektedirler.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir