Hamilelikte bel fıtığı

Bel fıtığının tedavisi bütün dünyada birtakım özellikler arzeder. Hamilelik ise bu mevzuda kimi zorlukları beraberinde getiren büsbütün özel bir durumdur.

Gebe bir bayanda ilerleyen aylarda karın içinde büyüyen cenin olağanda bele ek bir yük oluşturur ve belin biyomekaniğini olumsuz istikamette tesirler. Ancak cenin yavaş büyüdüğünden ötürü bel ve sırt adaleleri ile dayanak dokular bu gelişmeye ahenk gösterirler ve ön kısımda yer alan yükü dengelerler.

Bu sebeple gebeliğin birinci aylarında yapılacak risksiz ve hafif antrenmanlar ilerideki aylarda anne adayına büyük avantajlar sağlar. Lakin hamilelikle birlikte bel fıtığı da mevcutsa hekim ve hastanın işi bir oldukça zordur. Zira zorluk daha teşhis periyodunda başlamaktadır. Net bir teşhis için gerekli röntgen sineması çekimleri ve bilgisayarlı tomografi tetkiki bebeğe ziyanlı olabilecek x-ışınları nedeniyle yaptırılamamaktadır [Mutlak surette gerekli ise manyetik rezonans ile görüntüleme düşünülebilir]. Bilhassa birinci üç ayda hastaya ilaç da verilememektedir. Bu periyotta şiddetli bel ve bacak ağrısı bulunan bir hastayla karşı karşıya kalan tabip sahiden büyük dert çekmektedir. Lakin bu durumda bile yapılabilecek birtakım şeyler vardır.

Bel fıtığı bulunan ağrılı bir gebe hasta öncelikle mutlak sert yatak istirahatine alınmalıdır. Birinci üç aydan sonra konutta hastanın beline yapılan hafif masajlar ve sıcaklık uygulamaları kısmen de olsa rahatlık sağlayabilmektedir. Ayrıyeten hekim denetiminde karın kaslarına yönelik antrenman programı da uygulanabilir. Mümkün mertebe hasta rahatlatılarak ve fıtığın daha fazla ilerlemesine mani olacak biçimde önlemler alınarak bu kritik dokuz ayın atlatılması temin edilmelidir.

Doğum esnasında, nöroşirürji uzmanı hekim ile hastayı takip eden bayan hastalıkları ve doğum uzmanı son durumu bir defa daha beraberce kıymetlendirerek olağan doğum ile sezaryen ortasında karara varırlar.

Doğumdan sonra hasta tekrar ele alınarak olağan koşullarda teşhis ve tedavi metodları uygulanır ve kesin sonuç de o vakit elde edilir.

Doğum ne halde olursa olsun (sezaryen yahut olağan doğum) doğumdan sonra karın kasları gevşemiş halde olacağından, lohusalık periyodunda hasta, karın adalelerini güçlendirici idman programlarına alınmalıdır.

Gebe bir bayanda bel fıtığı varsa ve mutlak surette ameliyat gerekiyorsa, bu teşebbüs spinal yahut epidural anestezi ile gerçekleştirilmelidir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir