Bel fıtığında yatak istirahati

Ameliyat gerekmeyen hastalara uzman hekim tarafından sert yatak istirahati uygun görülmüş ise bunun müddeti hastanın tedaviye vereceği yanıta nazaran değişecektir. Uzman hekim, tedaviden elde edilen sonuca bakarak bu süreyi artırabilir yahut azaltabilir. Bir hafta dolduğu halde hiçbir güzelleşme gözlenmeyen hastalar yine ele alınarak değerlendirilmelidirler.

Yatılan yer, altında sunta yahut tahta bulunan üç-dört kat battaniye yahut ince bir yatak olmalıdır. Bu yatak yaylanmamalı ve deforme olmamalıdır. Kaliteli ortopedik yataklar da uygundur.

İstirahat müddetince mümkün mertebe yataktan çıkılmamalı, yemekler yatakta yenmeli, ibadetler dahi yatakta yerine getirilmelidir. Tuvalet muhtaçlığı için mecburî olarak ayağa kalkıldığında tekrar en kısa vakitte yatağa dönülmelidir.

Hasta daha çok sırt üstü yatmalı, ayaklarını kendine hakikat toplamalı yahut alttan minder ile destekleyerek bacaklarını yavaşça yükseltmelidir. Sırt üstü durumda yorulunca da yan tarafa dönerek istirahat etmelidir. Yan yatarken bacaklarının ortasına yumuşak bir yastık koyması yeterli olur. Hiçbir vakit yüz üstü yatmamalıdır. Sert yatak istirahati müddetince hekiminin kendisine verdiği ilaçları da kullanmalıdır.

Değerli olan hastanın en kısa müddette tekrar olağan günlük aktivitesine kavuşması ve işinin başına bir an evvel dönmesidir. Uzun müddetli istirahat bir yandan adalelerin zayıflamasına yol açarken öbür yandan hasta psikolojisini olumsuz tarafta tesirler. Bu nedenle sert yatak istirahati hekim denetiminde yapılmalı ve gereğinden fazla vakit kaybetmemek prensip olarak benimsenmelidir. Hasta süratle iyileşmişse, uzman hekim istirahat olayına birkaç gün içinde son verebilir. Amaç hastanın olağan yaşantısına en kısa vakitte kavuşmasıdır.

Yandaki manyetik rezonans fotoğrafındaki üzere fazla ilerlememiş bel fıtıkları

konservatif tedavi ismi verilen cerrahi dışı usullerle tedavi edilebilmektedir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir