Bel fıtığı ve spinal anestezi

Bel fıtığı cerrahisinde tercih edilen anestezi formu hastanın büsbütün uyutulduğu genel anestezidir. Bu hedefle kullanılan çağdaş anestezi ilaçlarının giderek geliştirilmesinin yanı sıra tıbbî teknoloji ve deneyimin artmış olması, gerek ameliyat devri ve gerekse sonrasında hastaların itimat içinde tutulmalarını ve olağan yaşantılarına en kısa vakitte geçmelerini sağlamaktadır.

Lakin en başta ileri yaş periyodu olmak üzere önemli kalp-damar, karaciğer, böbrek, teneffüs hastalıkları (özellikle bronşial astım), hamilelik, anestezi ilaçlarına hassaslık (alerji) ve misal çeşitli durumlarda genel anestezi ile hastaların ameliyata alınmaları risk açısından düşündürücü olmaktadır. Ayrıyeten narkoz korkusu üzere ruhsal mahzurlar de bu kısıtlamaya eklenebilir. Bu türlü bir durumda bulunan ve acı içinde kıvranan hastalar için lokal anestezi teknikleri ortasında tanınan yer tutan “spinal anestezi” büyük bir baht olmaktadır.

Bel fıtığı tedavisinde uzmanlaşmış ve büyük deneyim kazanmış takımlar bu tekniği basitçe uygulamakta ve hastanın belden aşağısını yalnızca küçük ölçüde bir ilaçla uyuşturarak ameliyatı gerçekleştirmektedirler. Bu esnada hasta uyanık olmasına karşın hiçbir ağrı duymamakta, hatta ameliyat grubuyla sohbet edebilmektedir.

Bu teknikle ileri yaş devrinde (80 yaşın üzerinde bile) ameliyat olması gereken hastalar rahatça operasyona alınabilmektedir.

Epidural anestezi de birebir gayeyle kullanılabilmektedir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir