Bel fıtığı ameliyatının sonrası

Mikrocerrahi teknik ile ameliyat olan hastalar tıpkı gün yahut operasyondan bir gün sonra ayağa kaldırılıp yürütülmektedirler. Hastahanede yatış mühleti ortalama bir yahut iki gündür. Taburcu edilen hastalar bir hafta sonra beldeki bantı (primapor) kendileri çıkartarak meskenlerinde banyo yapabilirler. Dikiş aldırmaları gerekmez. Birinci vakitler banyo yaparken oturarak ve öne gerçek eğilerek değil de, ayakta durup duş almak biçiminde temizlenmeleri daha uygundur. Banyo esnasında hastanın ayağının kaymaması için banyo paspası ve gerektiğinde tutunmak için duvarda bir tutunma kolu bulundurulmasında fayda vardır.

Olağan kaideler altında hastaların aktiviteleri gün geçtikçe artmakta ve müddet bireyden bireye değişerek bir-üç hafta ortasında olağan günlük yaşantılarına kavuşmaktadırlar.

Ameliyat sonrası antrenmanlara operasyondan üç hafta sonra başlanmasını tavsiye ediyoruz. Evvel bir ay mühlet ile her bir hareketten günde bir sefer beşer kere yapmak kâfidir. Sonraki periyotta her ay hareketlerin sayısını beşer adet artırmak kâfi olmaktadır.

Ameliyattan sonra bize hastalar sık sık “Nelere dikkat edeceğim? Hangi hareketleri yapıp hangilerini yapmayacağım?” diye sormaktadırlar. Onlara, operasyondan sonra hastalıklarının artık sona erdiği belirtilerek, bundan bu türlü olağan insanların nelere dikkat etmeleri gerekiyorsa kendilerinin de aşağı üst o koşullara tabi oldukları anlatılmakta ve sonraki sahifelerde teferruatlı bir biçimde tanımlayacağımız “100 öğüt”e titizlikle uymaları tavsiye edilmektedir.

Cinsel hayatlarına başlamak içinse ameliyattan sonra bir ay beklemeleri gerekmektedir. Ameliyatın üzerinden birbuçuk ay geçtikten sonra gebe kalınmasında sakınca yoktur.

Olağan kaideler altında hastalar ameliyat olduktan üç ay sonra denetim için gelmektedirler.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir