Beyin tümörlerinin yönetimi

BEYİN TÜMÖRLERİ ASIL OLARAK ÜÇ KÜMEYE AYRILABİLİR.

1- UYGUN HUYLU BEYİN TÜMÖRLERİ

2- MAKUS HUYLU BEYİN TÜMÖRLERİ

3- METASTATİK BEYİN TÜMÖRLERİ

ÂLÂ HUYLU BEYİN TÜMÖRLERİ

ÖZELLİK:BU TÜMÖRLER YAVAŞ GELİŞİM GÖSTERİRLER. ETRAF DOKULARA NÜFUS ETMEZLER VE UZAK ORGANLARA SIÇRAMA YAPMAZLAR.

TEDAVİ: TEDAVİSİ CERRAHİDİR. FAKAT CERRAHİ PLANLARKEN HASTANIN GENEL DURUMU YAŞI KIYMETLİDİR. ÖRNEĞİN YAŞLI BİR HASTADA TESADÜFEN TESBİT EDİLMİŞ BİR MENENJİOM İZLENEBİLİR. ŞAYET BÜYÜME EĞİLİMİNDE OLUR VE HASTADA NÖROLOJİK BELİRTİLER OLUŞTURURSA OPERE EDİLİR.

MAKUS HUYLU BEYİN TÜMÖRLERİ

ÖZELLİK: BU TÜMÖRLER SÜRATLİ BÜYÜME EĞİLİMİNDEDİRLER. KOMŞU DOKULARA NÜFUS EDEBİLİRLER. ENDER DE OLSA UZAK DOKULARA SIÇRAMA YAPABİLİRLER. BU TÜMÖRLERDE GENEL ÖZELLİKLERİ AÇISINDAN 4 KÜMEYE AYRILABİLİR.

GRADE I: BU KÜME TÜMÖRLER DAVRANIŞ ÖZELLİKLERİ OLARAK YETERLİ HUYLU TÜMÖRLERE YAKINDIRLAR. CERRAHİ OLARAK BÜSBÜTÜN ÇIKARILIRLARSA RADYOTERAPİ VE KEMOTERAPİ ÜZERE EK TEDAVİLERE GEREK KALMAZ. NÜKS OLMAZ OLURSA DA ÇOK UZUN MÜDDETTE GÖRÜLEBİLİR.

GRADE II: DAVRANIŞ ÖZELLİĞİ OLARAK BÜSBÜTÜN ÇIKARILSA BİLE NÜKS ETME BAHTI GRADE I’ E NAZARAN DAHA YÜKSEKTİR. LAKİN UZUN MÜHLET SONRA NÜKS ORTAYA ÇIKAR. BU TİP TÜMÖRLERDE TEDAVİ PLANLANMASI TARTIŞMALIDIR. AMELİYAT SONRASI RADYOTERAPİ UYGULAYAN KÜME VARDIR. BENİM TERCİHİM VE TEKLİFİM, ŞAYET TÜMÖR TOTAL OLARAK ÇIKARILABİLMİŞSE RADYOTERAPİ UYGULAMAMAKTIR. BUNUN İKİ NEDENİ VARDIR. BİRİNCİSİ NÜKS OLDUĞUNDA RADYOTERAPİNİN EK BİR SİLAH OLARAK ELDE TUTULMASIDIR. İKİNCİ NEDEN İSE RADYOTERAPİ UYGULAMASININ TÜMÖR DERECESİNİ YÜKSELTEREK NÜKSE SEBEP OLABİLMESİDİR. BU NEDENLE TÜMÖRÜN TAMAMİYLE ÇIKARILDIĞINDAN EMİN İSEK PERİYODİK TETKİKLERLE TAKİP EN UYGUN YOLDUR.

TÜMÖRÜN TAMAMİYLE ÇIKARILDIĞINI TESBİT İÇİN HEM PATOLOJİK HEM DE RADYOLOJİK ÖZEL SİSTEMLER VARDIR. BUNLARI KESİNLİKLE UYGULAMAK

GEREKLİDİR.

GRADE III: NÜKS BAHTI BAŞKA 2 KÜMEYE NAZARAN DAHA YÜKSEKTİR. TEDAVİSİ: AMELİYATLA MÜMKÜNSE TAM ÇIKARMAK, RADYOTERAPİ VE KEMOTERAPİDİR.

GRADE IV: NE YAZIKKİ EN SIK GÖRÜLEN VE EN HABİS BEYİN TÜMÖRÜ TİPİDİR. TEDAVİSİ GRADE III İLE BİREBİRDİR. ANCAK ÇOK KISA MÜDDETTE TEKRARLAMA BAHTI ÇOK YÜKSEKTİR.

METASTATİK BEYİN TÜMÖRLERİ

ÖZELLİK:BEDENİN ÖBÜR ORGANLARINDAN KAYNAKLANIP BEYEFENDİSİNE SIÇRAMA YAPAN TÜMÖRLERDİR. TEDAVİ PLANLAMASINDA TÜMÖR BÜYÜKLÜĞÜ, KAYNAKLANDIĞI ORGAN, TÜMÖRÜN CİNSİ VE HASTANIN GENEL DURUMU KIYMET KAZANIR. ÖRNEĞİN TEK VE 3 CM DEN BÜYÜK METASTATİK BİR TÜMÖR AMELİYATLA ALINMALIDIR. LAKİN BİRÇOK METASTATİK TÜMÖR MEVCUTSA DİĞER METOTLAR ÖNERİLİR.

BEYİN CERRAHLARININ TEMEL PRENSİBİ HASTANIN METASTATİK TÜMÖR NEDENİ İLE HAYATINI YA DA İŞLEVLERİNİ KAYBETMESİNİ ENGELLEMEK OLMALIDIR.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir