Bel ve bacak ağrısının nedenleri

Bel ve/veya bacak ağrısı bulunan hastaların en çok yanıldıkları mevzulardan birisi de bu şikâyetlerini çabucak bel fıtığına bağlamalarıdır. Halbuki bel fıtığı bu şekil ağrıları yapan pek çok nedenden yalnızca bir adedidir. Fikir vermesi bakımından başkalarına de kısaca değineceğiz.

Travma, bel ve/veya bacak ağrısına yol açan değerli sebeplerdendir. Travmanın şiddetine nazaran zedelenme yüzeyel dokularda kalabileceği üzere derine, omur kemikleri ve hudut elemanlarına kadar da ilerleyebilir. Bunların birçok zorlanma, burkulma ve incinme usulünde hafif travmalar yahut çok idmana bağlı ağrılar olup şikâyetler ilaç ve istirahat tedavisi ile genelde bir hafta içinde geçer. Fakat omur kemiklerinde kırık ve/veya kaymaya yol açan daha önemli travmaların tedavisi doğal olarak farklıdır.

Doğuştan gelen birtakım yapısal bozukluklar ve omurgadaki form bozuklukları da emsal şikâyetlere yol açabilir. Bunların bir kısmı ciltte belirti verirken başka bir kısmında dışarıdan bakınca rastgele bir anormallik gözlenmez. Muayenenin büsbütün olağan olabildiği bu tip hadiselerde teşhis görüntüleme formülleriyle konur.

Omurgadaki dejeneratif değişiklikler çoklukla yaşlanmaya bağlı ortaya çıkarken kimi bireylerde meslek ve genetik yapı da değerli rol oynar. Yaşlanma sonucu disk ve bağlarda oluşan aşınma, yırtılma, deformasyon ağrı yapabilir. Hastanın şişman olması dezavantajdır. Bazen eklemlerin kalınlaşması, kireçlenme ve diskin dejenerasyonu ilerleyerek hudut elemanlarının geçtiği kanal ve delikleri daraltır. Bu da önemli şikâyetlere neden olabilir.

Halkımızın “bel kayması” dediği spondilolistezis yeniden emsal şikâyetlere yol açabilir.

Hudut dokusunun şahsen kendisini ilgilendiren dejeneratif hastalıklar da gözardı edilmemelidir.

Çeşitli romatizmal rahatsızlıklar kıymetli bir kümesi oluşturur. Hastanın öyküsünün teferruatlı olarak alınması ve gerekli tetkiklerin yaptırılması yol göstericidir.

İltihabî hastalıklar da unutulmamalıdır. Beldeki kemiklerin iltihabı sözkonusu olabileceği üzere lezyon disk uzaklığında, zarlarda yahut öteki yumuşak dokularda da bulunabilir. Bazen omur kemiklerinin tüberkülozunda görüldüğü üzere iltihap hem kemiği hem de yumuşak dokuları tutmuştur. Brusella üzere enfeksiyon hastalıkları yeniden emsal şikâyetlere yol açabilir. Çok az olarak bu bölgede mantarlara ve paraziter hastalıklara da rastlanabilir.

Damarları ilgilendiren kimi hastalıklarda benzeri ağrılar bulunabilir. Bedenin en büyük atardamarı olan aortun karın boşluğundaki kısmının yahut aorttan ayrılan öteki damarların balonlaşması, öteki damarlara ilişkin yapı ve hal bozuklukları buna neden olabilir.

İç organlara ilişkin rahatsızlıklar da dikkate alınmalıdır. Pankreas, karaciğer, safra kesesi, kalp iç zarı, bağırsakların ve böbreklerin iltihabı; mesane, prostat, yumurtalık, rahim ve alt karın boşluğundaki başka organların hastalıkları; böbrek taşı, ülser ayırıcı teşhiste gözönünde bulundurulmalıdır.

Önemli travmalar omur kemiklerinde kırılmalara neden olabilir. Üstteki
formda L2 omur kemiğinin gövdesindeki kırık izlenmektedir.

Bel ve/veya bacak ağrısı dendiğinde insanların en çok korktuğu hastalıkların başında tümörler gelir. Bunların bir kısmı düzgün huylu, bir kısmı ise makûs huyludur. Tümörler şahsen beldeki kemiklerden ya da yumuşak dokulardan köken alabileceği üzere komşu yahut uzak organlardan yayılma yoluyla da gelmiş olabilirler. Uzak organlardan yayıldığı düşünülüyorsa göğüs, prostat ve akciğerler bilhassa araştırılmalıdır. Pankreas, böbrek ve düzbağırsak tümörleri de unutulmamalıdır. Bu nedenle bel ve/veya bacak ağrıları ciddiye alınmalı, en ufak kuşkuda ileri tetkiklere gidilmelidir.

Bel bölgesinde rastlanan çeşitli kistler de benzeri şikâyetlere yol açabilir.

Halkımızın kemik erimesi dediği osteoporoz makul yaşın üzerindeki popülasyonda bel ve sırt ağrısının hayli yaygın bir sebebidir. Daha çok bayanları tutan bu hastalık için düz Röntgen sinemaları ve kemik dansitesi çalışmaları yol göstericidir. Omurgayı önemli formda etkileyen öteki bir metabolik hastalık da bedendeki kalsiyum ve fosfor yetersizliğine bağlı olarak gelişen osteomalazi yani kemik yumuşamasıdır. Paget hastalığı da bu kümeye girer.

Bütün bunların yanında kronik radyum zehirlenmesi, kanamalar, sonların iltihabı, lif-kas ağrısı, AIDS, omur kemiğinin kendi hastalıkları ve çeşitli jinekolojik hastalıklar gözardı edilmemelidir. Siyatik hududun kalçadan iğne yapılırken yahut öteki nedenle yaralanması, bası altında kalması, sıkışması, beslenememesi, tümörleri dikkate alınmalıdır. Şeker hastalığı, makus duruş ve oturuş alışkanlığı, şişmanlık, gebelik ve çeşitli ruhsal bozukluklar da bel yahut bacak ağrısı yapabilir.

Ayırıcı teşhiste bacak damarlarından kaynaklanan, kalça eklemi ve öbür eklem rahatsızlıklarına bağlı olarak yayılan, sırt ve boyun bölgesindeki lezyonlardan yansıyan ağrıları ve öteki hastalıkları sürekli gözönünde bulundurmak gerekir.

Ayrıyeten, etrafındakilerin ilgi ve şefkatini çekmeye çalışan, tazminat yahut erken emeklilik üzere dolaylı yararlar hedefleyen insanların olabileceği de unutulmamalıdır.

Manyetik rezonans fotoğrafında omurilik kanalı içerisine
yerleşmiş düzgün huylu bir tümör görülmektedir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir