Bel için riskli pozisyonlar

Günlük aktivitelerimiz esnasında bedenimizin dikey yahut yatay pozisyonda aldığı çeşitli durumlar ve beraberinde ortaya konan faaliyetin biçimi bel fıtığına yakalanma riskini kıymetli oranda artırır yahut azaltır.

İnsanın dikey durumda bulunması omurganın alt kısımlarını kıymetli ölçüde basınç altında bırakır. Zira bu kısmın üstünde yer alan tüm beden tartısı birkaç santimetre karelik dar bir omur kesimi üzerine biner ve bu küçük kısım tarafından taşınır. Buna karşılık bedenin dik değil de takviyesiz bir usulde eğik duruma gelmesi, yani düşey olarak orta çizgiden sapması beldeki omurlar üzerine binen yükü, yani basıncı bariz biçimde daha fazla artırır.

Yapılan bilimsel araştırmalarda beldeki diskin içerisine basınç ölçebilen bir aygıtla girilmiş ve çeşitli beden konumlarının diskteki basıncı ne halde etkilediği araştırılmıştır. Görülmüştür ki, burada bele en az yükün bindiği konum, kişinin sırt üstü yattığı ve bacaklarının altını bir cisimle destekleyerek yavaşça yükselttiği konumdur. Ayrıyeten sandalyede takviyesiz otururken bele binen yük, ayakta dik olarak dururken bele binen yükten daha fazladır.

Halbuki beşerler bunun tam karşıtının yanlışsız olduğunu zannederler. Sonuçta ayakta dik konumda dururken bele binen yükün gerçekte daha az, otururken daha fazla olduğu bilinmelidir. Bu durumdan daha berbatı, yani belde bulunan disklerdeki basıncı daha da artıran durum, sandalyede otururken öne gerçek eğilerek yerden bir cismi almaktır. En berbatı ise ayakta dururken öne gerçek eğilerek dizler düz pozisyonda yerdeki bir tartısı kaldırmaktır. Bu durumda kaldırılan tartının ölçüsü arttıkça bel fıtığına yakalanma riski de giderek artacaktır.

Oturur konumda iken kişi ardına bir dayanak koyarsa yahut oturduğu sandalyenin art kısmını geriye gerçek tedrici olarak yatırmaya başlarsa, bele binen yük giderek azalacak ve bel bu durumda çok daha rahatlamış olacaktır.

Öksürmek, gerinmek yahut kahkaha ile gülmek ise belde yer alan disklerdeki basıncı bariz biçimde artırır. Şikâyetleri bir öksürmeyi takiben başlayan pekçok hasta ile karşılaşmaktayız.

Sağlıklı bir bele sahip olmak için günlük yaşantımızda riskli durumlardan hep uzak durmalıyız.

Üstte çizimleri görülen çeşitli beden konumlarında bele binen yük 1’den 8’e kadar numaralanmış ve en azdan çoğa yanlışsız artarak sıralanmıştır.

Daha evvel bel rahatsızlığı geçirmiş bireylerin yüksekten atlamalarını asla önermeyiz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir