Bel fıtığının ters tarafta olması

Bel fıtığı hastalarında şikayetler çoklukla fıtığın olduğu tarafta görülür. Lakin birtakım hastalar vardır ki, bel fıtığı bir tarafta olduğu halde şikâyetleri karşı taraftadır. Meselâ, yapılan tetkikler sonucunda diskin sağ tarafa hakikat fıtıklaştığı net olarak tesbit edilir lakin hastanın ağrı, uyuşma, his kaybı üzere belirti ve bulguları sol bacağındadır. Tabi ki, bunun aksisi de sözkonusu olabilir.

Bu türlü bir klinik tablo yeniden hudut elemanlarının sıkışması sonucu ortaya çıkar. Disk sağ yahut sol taraftan kanala gerçek taşarak hudutları itmekte ve karşı tarafta sıkıştırmaktadır. Fıtıklaşan diskin karşı tarafındaki faset eklemi olağandan büyükse yahut karşı taraftaki kemik yapının yüzeyinde düzensizlikler varsa hudutlar o tarafta daha kolay basıya maruz kalmaktadır (Şekil C ve D). Böylelikle hastanın şikâyetleri karşı tarafta ortaya çıkmaktadır. Lakin hekim, tedavisini fıtıklaşan diske nazaran planlamakta ve operasyon sözkonusu ise bunu fıtıklaşan taraftan gerçekleştirmektedir. Sonuçta fıtıklaşan disk boşaltıldığında hastanın karşı tarafta olan şikâyetleri de sona ermektedir.

Bel fıtığının aksi tarafta bulunmasına günlük hekimlik pratiğimiz esnasında çok ender rastlamaktayız. Bahsin bilimsel izahı mümkün olduğundan karşılaştığımız tablo biz tabipleri hiç şaşırtmamakta ve yaptığımız açıklamalar sonucunda hasta da ağrısının ve öteki şikayetlerinin manyetik rezonans ve/veya bilgisayarlı tomografi raporuna nazaran neden zıt tarafta olduğunu öğrenip tasadan kurtulmaktadır.

Form A’da fıtıklaşan disk ve hastanın şikayetleri tıpkı taraftadır. Biçim B’de ise fıtıklaşan disk solda, hastanın şikayetleri sağdadır. Biçim C’de fıtıklaşan diskin karşı tarafındaki faset eklemi olağandan daha büyüktür (hipertrofik). Form D’de karşı taraftaki kemik yapıda düzensizlik görülmektedir. Böylelikle hudut elemanları karşı tarafta daha kolay sıkışmaktadır (Şekil C ve D).

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir