Bel fıtığının belirtileri

Bel ve bacak ağrısı en bariz şikâyettir. Lakin bazen bel yahut bacak ağrısından yalnızca biri de bulunabilir. Hareket kısıtlılığı, topallayarak yürüme, bedenin bir tarafa hakikat çarpılması gözlemlenebilir. Ağrıyla birlikte bacaklarda uyuşma, karıncalanma, hastalık ilerledikçe kuvvet kaybı ve incelme (atrofi) görülebilir. Hudutlara genişçe basan fıtıklarda cinsel işlevler olumsuz etkilenebilir.

Bazen orta çizgiden omurilik kanalına gerçek uzanarak sonları sıkıştıran büyük bel fıtıklarında ağrının yanında idrar ve büyük abdestini tutamama yahut yapamama üzere rahatsızlıklar ile bacaklarda felce gerçek gidiş, süvari yaması üslubunda (oturak civarında) duyu kaybı ve cinsel işlev bozuklukları ortaya çıkabilir. Bu klinik tabloya kauda ekuina sendromu ismi verilir. Omurilik kanalı dar olan hastalarda küçük orta sınır fıtıkları bile misal şikayetlere yol açabilir. Hastalığın bu derecede ilerlemesine müsaade edilmemeli, vaktinde müdahale ile uygun bir tedavi gerçekleştirilmelidir.

Bel fıtığında bel ve bacak ağrısı öksürmekle, yürümekle, iş yapmakla ve ayakta kalmakla artarken sert yatakta yatmakla azalabilir.

Gelişmiş bir bel fıtığı hudut kökünü sıkıştırdığı için hasta ağrısını azaltmak üzere bedenini yana hakikat eğmektedir.

Nadiren de olsa, ani ilerleyen bu türlü büyük hacimli orta sınır bel fıtıklarında ağrıyla birlikte bacaklarda felç gelişebilir. Hasta idrar ve büyük abdestini
altına kaçırabilir. Oturak civarında eyer usulünde duyu kaybı oluşabilir. Cinsel işlevler kaybolabilir (kauda ekuina sendromu).

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir