Bel fıtığı kimlerde görülür?

Toplumun çeşitli bölümlerinde bel rahatsızlığı o kadar yaygındır ki, birçok ülkede yapılan istatistiklere nazaran doktora müracaat nedeni olarak bel ağrısı soğuk algınlığından sonra ikinci sırayı almaktadır. İnsanların yaklaşık % 80’i hayatları boyunca en az bir kere bel ağrısı ile karşılaşmaktadırlar.

Bel rahatsızlığına her yaş kümesinde rastlamak mümkündür, ama bel fıtığı orta yaşlarda daha sık görülür. Hareketsiz bir iş ve hayat biçimi, daha çok oturarak çalışmak, şişmanlık, ağır şeyler kaldırmak, gayret sporları, bilinçsiz spor yapmak, yanlış oturuş ve duruş alışkanlığı, mesleğini sevmeme, huzursuz bir ortamda ve gerilim içinde yaşama, sigara ve alkol kullanma, uzun müddet araba sürme, bedensel faaliyetlere ısınmadan başlamak birer risk faktörüdür. Bu risk faktörleri bir insanın günlük yaşantısında ne kadar çoksa o kişinin bel fıtığına yakalanma ihtimali de o kadar yüksektir. Hele bir de genetik olarak yatkınlık varsa bel fıtığıyla tanışmak sürpriz sayılmamalıdır.

Uygun olmayan sandalyelerin üzerinde her gün saatlerce süren bir ofis hayatına mahkûm beşerler bel fıtığının müstakbel adaylarıdırlar.

Bel fıtığı orta yaşlı insanlarda daha sık görülür.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir